معرفی انواع دستبند

معرفی انواع دستبند

آشنایی با انواع دستبند

از سالیان دور تا بحال دستبند های زینتی از جمله زیورآلات مورد علاقه مردم بوده اند و همواره به خرید دستبند رغبت داشته اند. حتماً برای شما هم پیش آمده که از طرح خاصی از دستبند خوشتان آمده و آن را خریداری کرده و استفاده نموده اید.

در این مطلب کوتاه با تعدادی از محبوب ترین گروه های دستبند‌های زینتی آشنا خواهیم شد. البته دسته بندی های دیگری نیز برای دستبند از جمله دستبند زنانه، دستبند مردانه، دستبند دخترانه و دستبند پسرانه و یا از لحاظ جنس مانند دستبند چرم یا دستبند استیل و ... وجود دارند ولی هدف ما در این مقاله معرفی انواع دستبند از نظر طرح و مدل دستبند می باشد.

 

دستبند مروارید

بسیاری از خانم ها دستبند مروارید را لازمه ی یک جعبه جواهرات می دانند چرا که هم به تنهایی و هم در ترکیب با دیگر دستبندها می توان از آن استفاده کرد. دستبندهای مروارید محبوبیت خود در میان مردم را سالیان سال حفظ کرده اند، دستبند های مروارید آنتیک و وینتاژ در بین افرادی که به دنبال طرح های قدیمی هستند بسیار مورد پسند بوده و خریدار زیادی دارند.

دستبند مروارید

 

دستبند با سنگ‌های جواهر گران قیمت

دستبند های جواهر نشان بسیار زیبا ولی معمولا گران قیمت هستند. در ساخت یک دستبند جواهر نشان گران قیمت از سنگ‌هایی همچون الماس، یاقوت کبود، زمرد، یاقوت و دیگر سنگ‌های قیمتی، بصورت تکی و یا ترکیبی استفاده می شود. افرادی که علاقه زیادی به این گونه جواهرات دارند ولی به دلیل قیمت بالا نمی توانند از پس خرید یک گردنبند گران قیمت بر بیایند خرید یک دستبند می تواند جایگزین بسیار خوبی باشد زیرا طبیعتاً هزینه ی کمتری را نسبت به یک گردنبند دارند.

دستبند سنگ جواهر

 

دستبند النگویی

طرح های النگویی معمولا چند تایی استفاده می شوند و حلقه های سفت و محکمی دارند. دستبندهای النگویی در جنس های طلا، نقره، مس، چرم و ... وجود دارند که بصورت ست یا ترکیبی استفاده می شوند. النگو ها به دلیل داشتن تنوع و قیمت مناسب و همچنین مناسب بودن برای رده های سنی مختلف هنوز هم محبوب هستند.

دستبند النگویی

 

طرح دستبند پلیس

دستبندهای طرح پلیس در مدل ها و طرح های متنوعی ساخته می شوند. این دستبندها یک قسمت باز دارند که میتوان دست را از آنجا عبور داد و زمانی که در مچ جای گرفت کاملا محکم در مچ باقی خواهد ماند. همچنین این دستبند های عریض می توانند خیلی ساده یا نسبتاً تزئین شده باشند.

دستبند پلیس

 

دستبند تنیس

دستبندهای تنیس مچ بندهای انعطاف پذیری هستند که با یک قفل بسته می شوند و دارای یک ردیف الماس یا کریستال هایی در زنجیر طلای کار شده تمام عیار یا پلاتینی هستند.

دستبند تنیس

 

دستبند فیروزه

همانطور که از نام آن پیداست این نوع دستبند از سنگ فیروزه ساخته می شود و می تواند به رنگ آبی یا سبز آبی یا فیروزه ی کدر باشد. دستبندهای فیروزه زمان بسیاری است که مورد علاقه مردم هستند.

دستبند فیروزه

 

دستبند‌های جذاب یا شانس

این دستبند های تزئینی با یک زنجیر سایز مچ دست شروع شدند که می توانستند از جنس نقره، طلا یا استیل باشند. صاحب دستبند آویزهایی بشکل مهره یا تزئینات جذاب از آن آویزان می کرد که شاید معنای خاصی برای فرد داشتند و دستبند را منحصر بفرد می کردند. البته بسیاری از جواهر فروشان دستبند را بصورت کامل به همراه تزئینات زیبا و جذاب عرضه می کنند که می تواند از جنس طلا، نقره، سنگ، مهره، چوب و ... باشد.

دستبند جذاب

 

دستبند مهره‌ای

در این نوع دستبند مهره ها ممکن است از یک نخ پلاستیکی یا یک سیم عبور داده شده باشند و بدین وسیله به هم متصل شوند، همچنین تعدادی از این نوع دستبندهای مهره‌ای دارای قفل هستند و برخی نیز با یک تکه چرم یا یک ربان به هم بسته می شوند و بعضی هم از قبل با نخ به هم متصل می باشند. دستبندهای ارزان قیمت مهره ای معمولا از جنس مواد معدنی ساخته نمی شوند بلکه از موادی مانند صدف، شاخ حیوانات، چوب، پلاستیک، شیشه، کاغذهای بازیافتی، دانه های قهوه ساخته می شوند. از دیگر مهره های محبوب که در این نوع دستبندها استفاده می شود می توان به مروارید، مروارید اصل، فلز، یشم، فیروزه و سنگ های جواهر اشاره کرد.

دستبند مهره‌ای

 

دستبند مشخصات فردی

مدل زینتی دستبندهای مشخصات فردی عموما از جنس طلا یا نقره ساخته می شوند و در بین دوستان ممکن است هر نفر اسم خود را روی پلاکارد آن حکاکی کند و آن را به شخص مقابل هدیه دهد و به این طریق دوستی خود نسبت به شخص دیگر ابراز نماید.

البته دستبند های مشخصات فردی کاربرد های زیادی در موقعیت های مختلف می توانند داشته باشند، از جمله استفاده از طرح هایی برای بچه مدرسه‌ای ها و یا حتی مدل هایی که در زمان جنگ ویتنام برای زندانی ها استفاده می شده است. و یا همچنین دستبندهای مشخصات پزشکی که امروزه می توانند در بر گیرنده اطلاعات پزشکی فردی باشند که آن را به دست دارد و در موقعیتهای اضطراری یا زمانی که خود فرد در حالت بیهوشی قرار دارد به امداد رسان کمک می کند تا بهتر به مریض کمک کند.

دستبند اسم

 

دستبند چرم

دستبند های چرمی سبک هستند و همچنین دارای قیمت نسبتا ارزان می باشند و در نتیجه افراد بیشتری توانایی خرید آنها را  دارند و حتی می توانند چند مدل از آنها را خریداری کرده و در موقعیتهای مختلف و با لباس های مختلف آنها را استفاده کنند. امروزه دستبند های چرم یک زیبایی جدید و اکتشاف نشده را بیان می کنند و جایگزین محبوبی برای دستبندهای فلزی هستند. خانم های امروزی نیز همیشه نسبت به دستبندهای چرم از طرح های ساده گرفته تا مدلهای نگینی، علاقه نشان می دهند.

دستبند چرم

 

دستبند چند نخی

در ساخت دستبندهای چند نخی از موادی مانند مهره های ریز، چرم، کنف، نقره، طلا، مروارید، مروارید اصل و مهره چوبی استفاده می شود. حتی در بعضی موارد از رشته هایی با مواد مختلف در ساخت یک دستبند استفاده می شود تا جلوه و ظاهر زیباتری به آن داده شود. ظاهر این دستبندها بگونه ای است که به نظر می آید فرد چندین دستبند به دست دارد در حالی که تنها یک قفل دارد. شاید بتوان گفت که دستبندهای چند نخی زمانی استفاده می شوند که شما نمی خواهید از النگو استفاده کنید.

دستبند چند نخی

 

دستبند ساعت مچی

یک ساعت مچی زیبا خود می تواند بعنوان یک دستبند زینتی استفاده شود اما شاید بتوان گفت ساعت هایی با طرح های شبیه به النگو یا دستبند طرح پلیس از بقیه طرح ها محبوب ترند. از جمله طرح هایی که می توان بعنوان طرح های تزئینی ترکیب دستبند و ساعت از آنها نام برد عبارت اند از: ساعتهایی با طرح بند آزاد النگویی، ساعتهایی با بندهای مهره‌ای یا مرواریدی، بندی شبیه دستبند طرح پلیس و صفحه ساعت تزئینی. همچنین ساعت هایی که شبیه دستبندهای شانس هستند نیز یک مدل دیگر از موارد ترکیب ساعت و زیبایی می باشند. اگر به دنبال ترکیبی از زیبایی و کاربرد هستید از دستبندهای ساعت مچی استفاده کنید زیرا این دستبند ها هر دو نقش ساعت و دستبند را برای شما ایفا خواهند کرد و دیگر نیازی نیست که نگران ست کردن دستبند و ساعت خود در موقعیتهای مختلف باشید.

دستبند ساعت مچی

 

منبع: honarezendegi.com