آموزش ساخت زیورآلات و بدلیجات دست ساز

آموزش ساخت زیورآلات و بدلیجات دست ساز

چگونه بدلیجات و زیورآلات دست ساز بسازیم؟

همگی می دانیم که خرید بدلیجات شیک و خرید زیورآلات بدل در اکثر موارد می تواند بسیار به صرفه باشد و ما را از هزینه های هنگفت خرید طلا و جواهر مصون بدارد اما بهتر از آن این است که خودمان دست به کار شویم و با سلیقه و هنر خود آنها را بسازیم و اثری هنری و منحصر بفرد را به خود یا به دوستان و آشنایان هدیه دهیم. البته خرید قطعات زیورآلات نیز می تواند بسیار گران باشد حتی اگر آنها جواهرات مصنوعی یا بدلیجات باشند، با این حال ساخت بدلیجات دست ساز می تواند به مراتب کم هزینه تر از ساخت زیورآلات زیبا با قطعات طلا و جواهر باشد. همچنین شما می توانید زیورآلاتی بسازید که با استایل و علاقه شخصیتان سازگار باشد. با یادگیری تعدادی تکنیک اساسی باید قادر به ساخت استایلها و سبک های منحصر بفرد از ست زیورآلات، نیم ست بدلیجات، گوشواره ها، گردنبند ها، انگشتر ها، دستبند ها، پابند ها و غیره باشید. این کار می تواند شما را از پرداخت هزینه های بیشتر بابت خرید بدلیجات و خرید زیورآلات بی نیاز کند. حتی شما امکان فروش زیورآلات دست ساز خود در بین دوستان، آشنایان، و حتی افراد دیگر را نیز خواهید داشت.

در این مطلب به آموزش ساخت زیورآلات و بدلیجات دست ساز خواهیم پرداخت که البته بیشتر به مباحث مقدماتی و نیازهای اولیه می پردازیم.

 

خرید یک کیت جواهرسازی (jewelry kit):

برای ساخت بدلیجات و زیورآلات به ابزار و مواد اولیه‌ای نیاز دارید تا بتوانید ایده‌های خود را به انجام برسانید. کیت جواهرات معمولا به مجموعه‌ای از ابزارآلات و مواد اولیه مانند مهره، سیم و ... گفته می شود که بوسیله آن قطعات زیورآلات مختلف را سفارشی سازی می کنیم و در نهایت به جواهر مورد نظر خود دست میابیم. اکثر کیت های جواهرات با برخی دستورالعمل های اساسی با ایده های مختلف زیورآلات سروکار دارند اما شما می توانید از تخیل خود برای ایجاد و ساخت هر نوع از بدلیجات و زیورآلات که می خواهید استفاده کنید. انواع مختلفی از کیت ها با توجه به نوع خاصی از زیورآلات که شما می خواهید بسازید وجود دارند، به عنوان مثال: کیت جواهرات مهره، کیت جواهرات سیم و ... را می توان نام برد.

کیت بدلیجات دست ساز

 

انتخاب یک پروژه خاص ساخت زیورآلات:

از آنجایی که انواع مختلفی از زیورآلات و بدلیجات وجود دارند که می تواند از مواد اولیه متفاوتی همچون مهره‌ها، سیم، رشته، رزین، کاغذ و ... ساخته شوند، پس مواد و قطعات جواهری که می خواهید روی آنها کار کنید را انتخاب کنید. برای یافتن ایده‌های الهام بخش از فروشگاه های زیورآلات بازدید کنید و یا سری به وبسایت های جواهر فروشی بزنید و ...

ساخت زیورآلات

 

خرید ابزار ساخت بدلیجات:

بسته به اینکه شما قصد ساخت چه نوع زیورآلات دست ساز را دارید احتمالا به برخی از ابزارآلات اساسی برای تکمیل پروژه خود نیاز خواهید داشت. برخی از ابزارآلات اساسی که همه مبتدیان باید در نظر داشته باشند عبارت اند از:

  •  انواع انبردست ها (Pliers)
  •  یک خط کش فلزی (Metal Ruler) که قابلیت اندازه گیری برحسب سانتیمتر و اینچ را داشته باشد
  •  سیم چین (Wire Cutters)
  •  سیم تمرین (Practice Wire)، برای تمرین خم کردن و شکل دادن به سیم قبل از کار بروی سیم گرانتر خود در یک پروژه واقعی ساخت بدلیجات
  •  صفحات گیره (Peg Board) برای خم کردن سیم

ابزار ساخت بدلیجات

 

خرید لوازم بدلیجات دست ساز:

بدلیجات دست ساز می توانند از انواع مختلفی از مواد ساخته شوند مانند بدلیجات نقره، بدلیجات استیل، بدلیجات چرم و ... اما چند مواد اولیه وجود دارند که در بسیاری از قطعات جواهرات دست ساز استفاده می شوند. کیت های جواهرات می توانند برای شما مواد عمومی یا مواد یک پروژه خاص جواهرسازی را آماده کنند اما اگر قصد دارید بدون تهیه کیت، به ساخت زیورآلات و جواهرات بپردازید نیاز دارید تا برخی از لوازم را به تنهایی بخرید. پس خرید مواد زیر را در نظر بگیرید:

  •  مهره ها (Beads)
  •  سیم جواهر (Jewelry wire) در اندازه های معمول (18، 20 و 22) اندازه 20 برای مبتدیان مناسب است
  •  پین های سری گوشواره (Earring headpins)
  •  قفل و بست (Clasps and closures)
  •  حلقه های بریده (Jump rings)

بدلیجات دست ساز

 

آشنایی با اندازه گیری های اصلی زیورآلات:

از آنجایی که امروزه تقریبا تمامی اقشار جامعه از زیورآلات استفاده می کنند و انواع مختلفی همچون بدلیجات زنانه، بدلیجات مردانه، بدلیجات دخترانه، بدلیجات پسرانه در بین افراد مختلف کاربرد دارند باید برای ساخت این موارد از اندازه های مناسب برای آنها با خبر باشیم. برای تعیین اینکه شما می خواهید جواهرتان به چه اندازه بزرگ یا کوچک باشد باید با برخی از اندازه گیری های پایه زیورآلات آشنا شوید. اندازه های استاندارد و معمولی برای گردنبند ها و دستبند ها وجود دارد که بستگی به استفاده آن توسط مردان یا زنان دارد و همچنین به این بستگی دارد که به چه اندازه می خواهید قطعه مورد نظر آویزان شود.

برای مثال، سبک های مختلف گردنبند ها طول خاص خود را دارند. گردنبند های یقه ای در حدود 14 تا 16 اینچ هستند، گردنبند های استایل پرنسسی در حدود 17 تا 19 اینچ و گردنبند های طنابی حدود 34 اینچ و یا بلندتر هستند. گردنبند هایی که فقط در زیر استخوان یقه قرار می گیرند تمایل دارند حدود 17 اینچ برای زنان و 20 اینچ برای مردان اندازه گیری شوند. طول دستبند معمولی 7 اینچ برای زنان و بین 8 تا 11 اینچ برای مردان می باشد.

زیورآلات دست ساز

 

آموزش برخی از مهارتها و تکنیک های ساخت بدلیجات:

برای شروع به ساخت قطعات جواهر مورد نظرتان شما باید برخی از مهارت ها و تکنیکهای اساسی را یاد بگیرید تا بتوانید در تکمیل پروژه خود به موفقیت برسید. تکنیک های معمول که باید آموخته باشید شامل: باز کردن حلقه های بریده، بریدن سیم، کار با سیم، استفاده از گیره و موارد دیگر.

برای آموختن این تکنیک های مختلف شما می توانید به مطالعه کتابهای ساخت زیورآلات بپردازید، آموزشهای مربوطه را جستجو کنید و یا از کارگاه های جواهرسازی استفاده کنید و همچنین می توانید در فضای مجازی دستورالعمل هایی در مورد چگونگی ساخت انواع بدلیجات جستجو نمایید.

ساخت بدلیجات دست ساز

 

 

فراهم کردن مواد اولیه مورد نیاز:

زمانی که یک پروژه جواهر سازی را برای انجام انتخاب می کنید، تمامی مواد مورد نیازتان را جمع آوری و فراهم کنید. دوباره شما می توانید این مواد را از کیت ساخت بدلیجات بدست آورید و یا می توانید درباره استایل جواهر مورد نظر بررسی و تحقیق کنید، سطح دشواری آن را تعیین نموده و سپس مواد ضروری مورد نیازتان را خریداری نمایید.

به عنوان مثال: برای شروع به ساخت گوشواره های جذاب (نوعی از گوشواره که قطعاتی به شکل مهره یا تزئینات جذاب یا طلسم از آنها آویزان شده و می تواند معنای خاصی برای صاحب آن داشته باشد) ابتدا باید قطعات و تزئیناتی که می خواهید استفاده کنید را انتخاب نمایید. این قطعات جذاب را می توان در اینترنت یا در فروشگاه های صنایع دستی و یا در فروشگاه های بدلیجات و زیورآلات پیدا کرد. سپس شما باید قطعاتی را انتخاب کنید که قسمتهایی از گوشواره بوده و متناسب با گوش و سوراخ گوش شما باشد. و پس از آن زمانی که شما آماده شروع کار هستید می توانید به سراغ دستورالعمل هایی که برای ساخت زیورآلات پیدا کرده اید بروید.

ساخت بدلیجات

 

تمرین تکنیک ها قبل از شروع ساخت جواهر واقعی:

همانطور که قبلا ذکر شد برای ساخت جواهرات سیمی، داشتن سیم تمرین ایده خوبی برای تمرین و تسلط بروی تکنیک ساخت زیورآلات است، قبل از اینکه شما سیم بسیار گرانبهای خود را ببرید و یا خم کنید. به این ترتیب با تکرار زیاد، تکنیک ملکه ذهن شما خواهد شد و باعث می شود محصولی که در نهایت تولید می کنید بسیار با کیفیت باشد.

مهم نیست که چه نوع زیورآلاتی را استفاده می کنید همیشه قبل از استفاده از جواهرات واقعی و گرانبها ابتدا تکنیک را تمرین کنید. سیم مسی نازک همیشه انتخاب خوبی برای تمرین است.

ساخت زیورآلات دست ساز