ساخت دستبند دست ساز با مهره

ساخت دستبند دست ساز با مهره

آموزش ساخت یک دستبند دست ساز

همانطور که می دانید امروزه دستبند ها در طرح ها، رنگ ها و مدل های گوناگون ساخته می شوند که این گوناگونی در جنس دستبند نیز بسیار گسترده و مشهود است. شما دوستان عزیز هم می توانید با یادگیری برخی تکنیک ها و داشتن لوازم و مواد اولیه و ابزارآلات مورد نیاز، انواع دستبند های مورد علاقه و منحصر بفرد خود را ساخته و از آنها لذت ببرید و دیگر نیازی به خرید از فروشگاه ها نداشته باشید. هر چند در این زمینه محدودیت هایی هم وجود دارد و نمی توان هر نوع دستبندی را در منزل و با ابزارآلات مقدماتی ساخت ولی در ابتدای کار و با روش های ساده می توانید مدل های بسیار گوناگونی از دستبند ها را با سلیقه و ایده خود بسازید و از هنر نمایی و خلاقیت خود استفاده کنید.

 

مواد و ابزار اولیه لازم برای ساخت دستبند دست ساز با مهره:

درست کردن دستبند با مهره ساده روش بسیار خوبی برای شروع ساخت یک دستبند دخترانه زیبا است. برای ساخت دستبند با مهره به مواد اولیه و ابزار زیر نیاز داریم:

  1.  تعدادی مهره زیبا (beads)
  2.  سیم مفتول (beading wire)
  3.  سیم چین (wire cutters)
  4.  مهره های سرامیکی (crimp beads)
  5.  حلقه (jump rings)
  6.  یک قلاب، قفل یا گیره (closing clasp)

لوازم ساخت دستبند

 

افزودن مهره ها به سیم دستبند:

کار را با ردیف کردن مهره ها بروی سیمی که هنوز بروی قرقره است شروع کنید. توصیه می شود در ابتدای کار سیم دستبند را قطع نکنید، این کار باعث می شود که در هر لحظه بتوانید اندازه دستبند را تغییر دهید. افزودن مهره ها را تا جایی که به اندازه دلخواه دستبند برسید ادامه دهید.

ساخت دستبند

 

تعیین اندازه طول دستبند:

بسته به اینکه می خواهید دستبند را برای چه کسی درست کنید اندازه آن متفاوت خواهد بود، مثلا اندازه دستبند زنانه با مردانه یا حتی بین افراد مختلف نیز فرق خواهد داشت. دور مچ دست خود یا هر کسی که می خواهید دستبند را برای او درست کنید اندازه بگیرید و با توجه به اینکه می خواهید دستبند شل یا سفت باشد سایز دستبند را تعیین کنید. سپس طول حلقه و قلاب (قفل) و همچنین مهره هایی که بروی سیم اضافه کرده اید را با هم حساب کنید و مطمئن شوید که اندازه جمع آنها از سایز دستبند شما بیشتر یا کمتر نخواهد بود. اگر در این مرحله متوجه ایرادی در اندازه دستبند شوید می توانید با اضافه یا کم کردن تعداد مهره ها به اندازه مناسب برسید. توجه داشته باشید که این مسئله بسیار مهم است و باعث می شود در نهایت، دستبندی با سایز مناسب داشته باشید.

درست کردن دستبند با مهره

 

افزودن مهره سرامیکی و حلقه به دستبند:

در مراحل قبلی مهره ها را به سیم اضافه کردیم، حالا یک مهره سرامیکی و پس از آن یک حلقه به انتهای سیم اضافه کنید. توجه نمایید که مقدار کمی از انتهای سیم را پس از حلقه خالی بگذارید. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید سیم را از مهره سرامیکی و حلقه عبور داده و دوباره به داخل مهره سرامیکی برگردانید تا حلقه را نگه داشته و در اصطلاح حلقه از سیم آویزان شود. سیم را از طرف دیگر و از میان بقیه مهره ها بکشید تا حلقه در جای خود محکم شود، شما می توانید از انبردست ها برای گیر دادن و محکم کردن مهره سرامیکی هم استفاده کنید. حال می خواهیم دستبند را از قرقره سیم جدا کنیم، برای این منظور سیم را با در نظر گرفتن مقداری فضای خالی قطع کنید و مرحله اضافه کردن مهره سرامیکی و حلقه را بروی طرف دیگر دستبند نیز تکرار کنید.

ساخت دستبند با مهره

 

مرحله نهایی ساخت دستبند:

قلاب (گیره) را به انتهای یک طرف از دستبند متصل کنید. برای این کار با استفاده از انبردست حلقه را پیچ و تاب داده و باز کنید و پس از آن قلاب را به حلقه اضافه کنید. حلقه را با انبردست ببندید و حالا می توانید دو طرف دستبند را به هم وصل کنید.

دستبند دست ساز

 

کار ساخت دستبند دست ساز به اتمام رسیده و شما می توانید بدون صرف هزینه گزاف صاحب یک دستبند خاص شوید و لذت ببرید و یا حتی می توانید آن را به شخص دیگری هدیه دهید.

در نظر داشته باشید که از همین روش با طول سیم بلندتر و مهره های بیشتر به منظور ساخت گردنبند نیز می توان استفاده کرد.